VÍTEJTE NA WEBU VLACHOVOBŘEZSKÉ KNIHOVNY

Naše knihovna patří mezi menší městské knihovny, její knižní fond zahrnuje zhruba 13 000 svazků. Knihovna nabízí nejen půjčování knih a časopisů, ale i další služby. Bezplatný přístup k internetu je samozřejmostí. O knihovně se více dozvíte zde i tu


25. dubna: POSLEDNÍ DUBNOVÉ KNIHY

Jedna z oblíbené série Kouzelná třída, další pro milovníky Tuvii Teneboma a jeho černého humoru, druhý díl bretaňské detektivní řady a román, u kterého knihovnice váhá mezi žlutou (historický) a růžovou (sladký). 

Poslední VÝTVARNÁ ČTVRTKA

Anetka, Barča, Kristýnka, Martinka, Tomáš a mimo záběr také Max a Pavel se v různé míře zúčastnili úplně poslední dílničky VÝTVARNÁ ČTVRTKA v tomto školním roce. Příště se sejdeme první čtvrtek v říjnu! Těšíte se?

Pro ty, kteří by během následujících deštivých čtvrtků snad sami doma smutnili, jsou dveře knihovny i krabice s barvami otevřeny dokořán - pokud bude pršet, můžete si v knihovně ve čtvrtek malovat či či kreslit od oběda až do půl páté :-)

24. dubna: KAM S TÍM NERUDOU?

Severovýchodní místnost v knihovně je věnována staršímu písemnictví, především české literatuře 19. století. A Janu Nerudovi. Neboť jak je/není známo, Neruda svého času rád a často jezdíval k rodině svého bratrance Tichého právě k nám, do vlachovobřezského zámku. Naše výstava spojená s jeho pobytem se sice improvizovaná a nepříliš velká, přesto tu můžete leccos zajímavého objevit. A užít si to - jako zdejší seniorky, které tady včera měly besedu právě na nerudovské téma.

Na podzim se můžete těšit na akci spojenou právě s tímto významným českým literátem při příležitosti jeho letošního kulatého jubilea.

23. dubna: SVĚTOVÝ DEN KNIHY a autorských práv

Tak se to tak hezky sešlo. Letos je Rok české hudby 2024, dnes Světový den knihy a autorských práv a do našeho regionálního odděleníčka přibyl z jedné pozůstalosti Vlastní životopis Vojtěcha Jírovce, českobudějovického rodáka a hudebního skladatele známého především v Rakousku jako Adalbert Gyrowetz. A do třetice: svátek dnes slaví Vojtěch!

19. dubna: KNIHOVNA JE TAKÉ NA HRANÍ

Doby, kdy veřejná knihovna byla jen sklad knih, dávno minuly. Dnešní knihovna se má podobat příjemnému obýváku s možností posedět s knížkami a kafem. A pochopitelně také s hracím koutem pro nejmenší děti.

Knihovnice prosí čtenáře tohoto příspěvku, aby rozšířili informaci o tom, že březská knihovna je v pátek dopoledne otevřená především pro batolata, školkáčky i předškoláčky s doprovodem. Když je venku škaredě, můžou si přijít pohrát do dětského oddělení - leporela, obrázkové knížky pro nejmenší, krabici stavebnice DUPLO, protor na běhání a obřího medvěda Břicháče už máme - a další můžeme obstarat :-) Stačí přijít...

18. dubna: COPAK TO TU DNESKA MÁME?

Knihovna přijímá rezervační záznamy - ať už osobně, telefonicky, nebo elektronicky. Systém nefunguje na plných sto procent a knížka se také tu a tam zdrží u čtenáře déle než obvykle, ale možnost zamluvit si knihu tu vždycky je. Tak s třetí Lednickou neváhejte! Už se tvoří fronta...

A za mě, přečtěte si posledního, protože již zesnulého Garcíu Márqueze (najdete správně pod G, špatně pod M), a Pavla Tomeše a jeho 13! (čtěte Třináct faktoriál), říká knihovnice se zálibou v kombinatorice, ta povídka Co byste poradil začínajícím autorům? by byla k popukání, kdyby to nebyla pravda, pravda a nic než pravda :-D

12. dubna: NEPŘÍMÁ ÚMĚRA

S přibývajícím slunečným počasím ubývá čtvrtečních účastníků - přesto si děti užily tentokrát černé čtvrtky a starých dobrých voskovek, které se ani nesnažily předstírat, že zastupují tzv. mastný pastel. A večerní ŠIKOVNÉ RUCE se sešly v tomto školním roce naposled. Tak zase v říjnu, milé šikovné dámy!

11. dubna: TENTOKRÁT CELÁ SÉRIE

Do kurzu přicházejí opět klasické detektivky s omezeným počtem mrtvol a bez nutnosti, že by se čtenář musel brodit po pás v krvi. Díl 2, Trosky, od anglické autorky Ann Granger už nějakou dobu máme a nyní je v naší knihovně série kompletní. Tak vzhůru do mírného nebezpečí!

Pozoruhodný příběh medvěda Wojteka, stejně tak Fake over jsou sice určené starším dětským čtenářům, ale témata jsou natolik vážná, že by knížky mohly zaujmout i dospělé čtenáře (v případě růžovofialové knihy např. učitele?).

A poslední titul pochází z našich přebohatých skladových zásob a potěší milovníky cestopisů.

9. dubna: JIŘÍ WOLKER: POŠTOVNÍ SCHRÁNKA

Poštovní schránka na rohu ulice, to není nějaká lecjaká věc... praví básník. Ani dopisní schránka není ledasjaká, nebo neměla by být. Měla by sloužit. Tyto schránky však neslouží, nikdo je nevybírá. A do knihovní schránky se časopisy nevejdou, takže vykukují, potrhají se, zmoknou nebo je nenechavec odnese... 

Tak prosím do těch schránek nic nevhazujte.

8. dubna: ODVRÁCENÁ STRANA KNIHOVNY...

... se nazývá sklad. V naší knihovně máme ještě mezisklad s knížkami k přebrání a k roztřídění. Pokud vám ty hromady připadají nekonečné - pak ano, máte pravdu :-)

5. dubna: NAUČ MĚ MLUVIT

Tak se jmenuje jedna z knih na snímku. Ano, jedná se o samé logopedické kousky a báječnou knížku Ester Staré a Milana Starého. A ano, i takové knížky máme v naší knihovně.

Občas někdo zabloudí nahoru do zámku, chvíli se rozhlíží (vy tu ale máte vyhlídku!) a pak velmi často řekne: Jééé, vy tu máte takovéhle knížky?! To jsem vůbec nevěděl/nevěděla...

4. dubna: POKUD SE CHCETE TROCHU BÁT...

... pak je islandská Kořist dobrá volba.

A knihovnice je obzvlášť zvědavá na ten historický román z vrchu hromádky.

3. dubna: A TAKY ČASOPISY

V dávných dobách, než do našich životů vtrhly ty internety, byl o časopisy v knihovnách zájem - dokonce někdy i pranice, kdo uloví poslední číslo Stadionu, Praktické ženy nebo Světa v obrazech... Dnes po časopisech neštěkne ani pes, a to nejen u nás ve Březí. Přesto knihovny stále nabízejí svým čtenářům nejen knihy, ale i časopisy.

Knihovnice by touto cestou ráda upozornila na regionální časopis VÍTANÝ HOST, zaměřený na oblast Šumavy a širšího Pošumaví, a na výborný časopis RAKETA pro děti a jejich rodiče (nebo pro rodiče a jejich děti). Zatímco VÍTANÝ HOST má několik pravidelných čtenářů (prsty jedné ruky bohatě stačí), dětský časopis RAKETA tu od ledna leží ladem a čeká a čeká... Třeba jednou přijde některá školková třída a inspirace rekeťáckými aktivitami dojde uplatnění :-)


25. dubna 1719 vydal Daniel Defoe román o trosečníkovi Robinson Crusoe, který strávil 28 let na opuštěném ostrově (podle příběhu námořníka Alexandera Selkirka).

Byla jen jedna cesta: zničit trestnou výpravou ten obtížný státeček, který soustavně ohrožoval náš mír; zničit ten malý a méněcenný národ, který ani nemá práva žít; zničit jej, ať jej chrání kdokoliv, - a teď ať ty druhé mocnosti ukážou své karty!
Karel Čapek: Bílá nemoc (1937)

KONTAKT

Městská knihovna J. V. Plánka Vlachovo Březí

Vlachova 1
384 22 Vlachovo Březí

+420 388 320 018

+420 603 819 217

vlachovobrezi.knihovna@email.cz
vlachovobrezi.knihovna.cz


ZŘIZOVATEL

Město Vlachovo Březí
náměstí Svobody 56
384 22 Vlachovo Březí

+420 388 499 893
starosta@vlachovobrezi.cz
www. vlachovobrezi.cz

Bohužel některé externí odkazy ne vždy fungují (nebo spíš nefungují). Je to záležitost nedostatečného zabezpečení, ne však tohoto webu.

VÝPŮJČNÍ DOBA

ÚTERÝ 12–16 hodin

STŘEDA 13–17 hodin

ČTVRTEK 12–16 hodin

PÁTEK 8–11.30 hodin a 12–18 hodin

KAŽDÉ PONDĚLÍ JE ZAVŘENO!!!


Kniha je nejmocnější zbraní národa. Národ, který si váží knih, váží si zároveň své duchovní nezávislosti a neztratí ji, dokud bude mít svou literaturu. 

 Karel Čapek



© 15. 12. 2020―2023  Webové stránky Městské knihovny J. V. Plánka Vlachovo Březí
poskládala knihovnice.  
Poslední aktualizace 25. 4. 2024
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!